Apple’ın rekor ceza yemesinin ardındaki sebep ne?

Avrupa Birliği, iPhone ve iPad’lerdeki müzik akışı uygulamalarına ilişkin rekabet karşıtı uygulamalar nedeniyle Apple’a 1,8 milyar Euro (yaklaşık 1,95 milyar dolar) tutarında ağır bir ceza kesti. Bu cezanın nedeni, Apple’ın uygulama piyasasındaki hakim konumunu kötüye kullanarak, müzik akışı uygulaması geliştiricilerinin cihazlarda nasıl faaliyet göstereceğini kısıtlamasıydı. Daha önce 500 milyon dolarlık bir ceza konuşulmuşken, bu miktarın çok üzerinde bir ceza ile karşı karşıyayız.

Apple’ın uygulamalarına getirilen kısıtlamalar, “yönlendirme karşıtı hükümler” olarak adlandırılıyor ve bu hükümler, geliştiricilerin kullanıcılara App Store dışında daha uygun fiyatlı abonelik seçenekleri hakkında bilgi vermelerini engelliyordu. Bu, geliştiricilerin kendi web sitelerine bağlantı eklemelerini veya uygulama içi abonelikler ile dışarıda sunulan abonelikler arasındaki fiyat farklarından bahsetmelerini yasaklıyordu. Avrupa Birliği, bu uygulamaları kullanıcı seçimini sınırladığı, fiyatların şişirilmesine yol açtığı ve Apple’a haksız bir avantaj sağlayarak rekabeti engellediği gerekçesiyle yasa dışı buldu.

Apple’ın rekor ceza yemesinin ardındaki sebep ne?

Bu karar, Apple’ın pazardaki büyük hacmi, ihlalin on yıl süren devamı ve benzer gelecek ihlallerin önlenmesi ihtiyacı göz önünde bulundurularak belirlendi. Ayrıca, Avrupa Birliği, Apple’a bu yönlendirme karşıtı hükümleri kaldırması ve gelecekte benzer uygulamalardan kaçınması yönünde talimat verdi.

Bu kararın, Apple cihazları üzerinde daha rekabetçi bir müzik akışı ortamının oluşmasına ve kullanıcıların daha şeffaf fiyatlandırma ile daha geniş abonelik seçeneklerinden faydalanmasına olanak tanıması bekleniyor. Ayrıca, geliştiriciler için daha adil ve açık bir uygulama pazarını teşvik ediyor. Apple’ın bu karara itiraz hakkı olsa da, bu karar dijital çağda adil rekabet ve tüketici hakları adına güçlü bir mesaj niteliğinde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x