CHP’de kafalar karıştı… Canan Hanım yasaklı mı değil mi

Cumhuriyet Halk Partisi 8 Ekim Pazar günü İstanbul İl Kongresi’ni gerçekleştirecek. Değişimcilerle Kılıçdaroğlu destekçileri arasında önemli bir çekişmeye sahne olacak Kurultay’ın dikkat çeken bir yanı daha var.

O da, Yargıtay’ın 4 yıl 11 ay 20 günlük hapis cezasını onayarak siyasi yasak getirdiği CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun durumu.

Yargıtay kararı ile il başkanlığı düşürülen Kaftancıoğlu’nun aynı kararla siyasi parti üyeliği de düşürülmüştü. Ancak Canan Kaftancıoğlu’nu fiilen il başkanı olarak CHP, parti üyeliğinin sonlandırılmasını da tartışmalı olarak kabul ediyordu.

LİSTEDE ADI VAR

Pazar günü yapılacak il kongresinde 1 nolu sandıkta oy kullanacak delegeler listesinde Canan Kaftancıoğlu’nun ismine yer verildi.

Bu seçimde Kaftancıoğlu’nun oy kullanabileceği anlamına geliyor. Kaftancıoğlu’nun avukatları tartışmalı hukuki durumu için yaptıkları açıklamada ” Seçilme hakkı yok ancak seçme hakkı bulunmaktadır” ifadelerini kullandı.

CHP ÜYELİĞİN DÜŞÜRÜLMESİNE İTİRAZ ETMİŞTİ

Cumhuriyet Halk Partisi de Yargıtay’ın onama kararı ardından 16.06.2022 tarihli dilekçe ile Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılğı’na başvuruda bulunarak Kaftancıoğlu’nun parti üyeliğinin sonlandırılmasının hukuki olarak doğru olmadığını kayda geçirmişti.

Söz konusu dilekçede, “Yargıtay Başsavcılığı yasanın vermediği bir yetkiyi kullanarak bir parti üyesini sicilden silemez” ifadelerine yer vermişti.

NE OLMUŞTU

Canan Kaftancıoğlu hakkında Mayıs 2019’da, önceki yıllarda sosyal medyada yaptığı paylaşımlar nedeniyle dava açılmış, Eylül ayında ise beş ayrı suçtan 9 yıl 8 ay 20 günlük hapis cezası verilmişti. Dava istinaf mahkemesine taşınmıştı.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi 12 Mayıs 2022’de, Canan Kaftancıoğlu’na beş ayrı suçtan verilen 9 yıl 8 ay 20 günlük hapis cezasının 4 yıl 11 ay 20 gün olan bölümünü onanmıştı. Kaftancıoğlu’na onanan ceza kapsamında siyasi yasak da getirildi. Siyaset yasak kapsamında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Kaftancıoğlu’nun il başkanlığı ve parti üyeliği düşürüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x