DİSK üyeleri “Asgari değil, insanca yaşam” diyerek meydanlara indi

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonunca (DİSK) vergide adalet talebiyle basın açıklaması yapıldı.

Beşiktaş Barbaros Meydanı’nda toplanan DİSK üyeleri, “Asgari değil insanca yaşam” diyerek asgari ücrete insanca yaşanabilecek oranda zam yapılmasını ve gelir ve vergide adalet istedi.

VERGİDE ADALET İSTEDİ

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Bizi asgari ücrete mahkum eden, milyonlarca işçiyi asgari ücrete mahkum eden bu düzeni değiştireceğiz. Şirketlerin bankaların karları azamiyken, zenginlerin kasaları dolarken bizi açlık sınırının altındaki asgari ücrete mahkum eden bu düzeni değiştireceğiz. Emekli olmayı bir hak olmaktan çıkartıp, emeklilik hakkımızı bile gasp eden bu düzeni değiştireceğiz. Bu ülkenin emeklilerini, yıllarca bu ülkeye emek üretmiş, değer üretmiş, başımızın üstünde taşımamız gereken emeklileri, açlık sınırının yarısı bir ücrete 7 bin 500 liraya mahkum eden bu düzeni değiştireceğiz.

İşçinin patronundan daha fazla vergi ödediği bu düzeni değiştireceğiz. Bizi taşeron çalıştırmaya, güvencesiz çalıştırmaya mahkum eden, kadro hakkımızı gasp eden bu düzeni değiştireceğiz. Son kalemiz dediğimiz kıdem tazminatımıza her fırsatta el uzatan, kıdem tazminatına tavan getiren, kıdem tazminatının tavanının asgari ücretle bağını kopartıp hiç eden bu düzeni değiştireceğiz. Asla vazgeçmeyeceğiz. Asla teslim olmayacağız bu adalet düzene. Bu düzeni yan yana, omuz omuza, örgütlenerek değiştireceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x