İstanbul ve Antalya gezginlerin gözdesi

“Dünyanın en çok ziyaret edilen şehirlerinden ikisi Türkiye’de.”

BM Dünya Turizm Örgütü verileri ve Euromonitor International’ın 2023 raporu kaynak gösterilerek hazırlanan haberi bu başlık altında veren bbb.com.

Türkiye hakkında pek olumlu haberin çıkmadığı yabancı basınında turizmde yakaladığımız başarının takdir edilmesi şaşırtıcı.

Euromonitor International’ın ‘En İyi 100 Şehir Destinasyonu Endeksi 2023’ raporu ve haberdeki Türkiye ile ilgili çarpıcı notlar şöyle:

– Uluslararası seyahatlerde sayılar pandemi öncesinin yüzde 90 seviyesine yaklaştı.

– 2023 yılında yaklaşık 975 milyon insan yurt dışına çıktı.

– Bu uluslararası gezginlerin çoğunun aklında tek bir ortak varış noktası var: Türkiye.

– Euromonitor International, dünya genelindeki ilk 10 şehrin ayrıntılarını içeren ‘En İyi 100 Şehir Destinasyonu Endeksi 2023’ adlı raporuna göre en çok ziyaret edilen dört şehirden ikisi Türkiye’de; İstanbul ve Antalya.

– İstanbul, 2023’te önceki yıla göre yüzde 26 büyümeyle ilk sırada yer aldı. Bu çok büyük bir sürpriz değil, ama 1.3 milyonun yaşadığı ‘Türk Rivierası’ Antalya’nın kendi nüfusunun 12 katından fazla (16.5 milyon) yabancı ziyaretçiyi ağırlamayı nasıl başardığı merak konusu.

– Turkuaz suları, ılıman kışları, cızırtılı yazları ve 300 gün süren güneş ışığının tarihsel bir sahil destinasyonu haline getirdiği Antalya; Almanlar, Ruslar ve İngilizler için uzun zamandır en gözde seyahat noktası.

– Antalya sadece Türkiye için değil, dünya için de önemli bir turizm merkezi. Doğal güzellikleriyle ziyaretçilerin beklentilerini karşılıyor.

– Türkiye’ye ziyaretçi çeken bir diğer husus ise büyüyen medikal turizm endüstrisidir.

İki ülke sanatçıları İsrail’e tepki gösterdi

Avrupa’daki sanat etkinliklerinden İsrail’e karşı tepkiler gelmeye başladı. ‘La Casa De Papel’ dizisinde Nairobi’yi oynayan İspanyol Alba Flores, Goya 2024 Film Festivali’nde yakasına Gazze yazan bir rozet taktı ve ateşkes çağrısı yaptı:

“30.000 ölümün olduğu bu karanlık zamanlarda gelip bir şeyleri kutlamak zor. Umarım bu ülkenin hükümeti gerekenleri yapılabilir.”

Goya 2024’e katılan şarkıcı ve oyuncu Ana Belen, şarkıcı Salvador Sobral ve yönetmen Estibaliz Urresola de İsrail’e tepki gösterip, Gazze’deki katliamın bir an önce bitmesini istedi.

İtalya’daki 74. Sanremo Müzik Festivali’nden de İsrail’e tepki vardı. Şarkıcılar Eros Ramazzotti, Dargen D’amico ve Ghali Amdouni, İsrail’in Gazze’de yaptığının soykırım olduğunu sahneden haykırdı.

GÜNÜN SÖZÜ: “Hayvan aç ve tehdit altında olduğu zamanlarda tehlikelidir, insan ise tok ve güçlü olduğu zaman tehlikelidir.” (Aliya Izzetbegoviç)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x