Kafa karıştırıcı ama gerçek! Üst katta oturanlar alt kattakilerden çabuk yaşlanıyor

Albert Einstein’ın Genel Görelilik Teorisi zaman ve uzay kavramlarının işleyişini ve etkilerini detaylı bir şekilde açıklar. Bu teori, uzay ve zamanın kütleçekimi alanında nasıl etkiler aldığını anlatır. İlginç olan şey ise Genel Görelilik Teorisi’nin her an yanı başımızda oluşu. Öyle ki, evlerimize göre yaşlanma hızımızı bile çözümlemek mümkün hale geldi.

Ünlü fizikçinin teorisinde geliştirilen araştırma, zamanın işleyiş kavramı ve etkileri üzerine kurulu. Ancak elbette ki günlük yaşamdan da bağımsız değil. Yaşam stili ve dış faktörler de bu teorinin bir parçası olarak görülebilir.

Einstein’ın oluşturduğu bu teorinin günlük yaşamı nasıl etkilediği farklı soru işaretlerini beraberinde getirdi. Bunun üzerine yapılan farklı bir araştırma, teori üzerine yepyeni bir bakış açısı sunuyor.

Genel Görelilik Teorisi’ni çok katlı binalarda yaşayan insanların yaşlanma sürecini incelemek için kullanan bilim insanları, araştırmalar sonucunda yüksek katlarda oturan insanların alt komşularına göre daha hızlı yaşlanabildiği ortaya çıktı.

Genel Görelilik Teorisi aracılığıyla bir temel oluşturan bilim insanları bu orantıyı yüksek katlarda oturan insanların alt katlardaki komşularına göre daha fazla kütleçekimi etkisi altında kaldığını belirtiyor.

Einstein’ın teorisinde bu durum, güçlü kütleçekimi olan ortamlarda zamanın daha yavaş işlemesi anlamına geliyor. Yani üst kattaki kişiler daha yüksek bir çekim etkisinde olduğu için zaman daha yavaş işler.

Devam eden araştırmaların ardından bilim insanları, yüksek katlarda oturan insanların daha fazla gürültü titreşimine maruz kaldığını öne sürüyor. Bu nedenle üst katlarda oturan bireylerin stres düzeyi komşularına göre çok daha fazla olabilir. Stres de yaşlanma sürecini artıran etkilerden biri olarak bilinir.

Bilim insanlarının yaptığı bu araştırma, her ne kadar Einstein’ın teorisiyle birleşince çeşitli çıkarımlar yapılmasına yardımcı olsa da, tam olarak bir sonuca varabilmek için daha fazla veri analizine ihtiyaç olduğu söyleniyor.

Soru işaretleri yaratan bu bilimsel iddia bir nevi de olsa konutların insan yaşlanması üzerindeki etkilerine değindi. Bu sayede Einstein’ın Genel Görelilik Teorisi’nin sadece uzay ve zamanı değil, günlük yaşamı dahi etkilediği belirlenmiş oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x