Ne Varsa Eskilerde Var, Dedirten Gerçekten İşe Yarayan Eski Moda Temizlik Önerileri

Ahşap yüzeylerinizden sinir bozucu bardak halkalarını çıkarmak için tek ihtiyacınız olan şey mayonez….Neighborly şirketi olan Molly Maid’in marka direktörü Sarah Brunette , “Bir havluya çeyrek boy mayonez sürün ve yüzeyi ovalayın” diyor . Bu temizleme tüyosu çılgınca görünse de, Brunette, “Lekeler saniyeler içinde yok olacak” diye garanti veriyor.

Limonata karışımı ile pastan kurtulun.

Metal aletlerinizi veya dış mekan mobilyalarınızı sinir bozucu pastan kurtarmak ister misiniz? Tek gereken biraz limonata tozu ve biraz dirsek yağı.

Brunette, “Karışımı yüzeye sürün ve içecek tozundaki sitrik asit pası yer” diyor.

Duvarlarınızdaki çizikleri salatalık ile silin.

Sandalyenizin arkalığının duvara çarptığı yerdeki işaret, kalıcı bir göze batan şey olmak zorunda değildir. Brunette, “Masalardaki ve evin etrafındaki duvarlardaki çizikleri gidermek için [salatalık] kabuğunun dışını kullanın” diyor. Sadece kabuğu rahatsız edici işarete sürün ve siz farkına varmadan gitmiş olacak.

Yapışmış yağları çıkarmak için tuz ve kireç kullanın.

Ocağınızı veya mikrodalga fırınınızı kaplayan bir yağ tabakası varsa, en sevdiğiniz tekila shot teçhizatı, onu çıkarmanın mükemmel bir yoludur.

Bir ev temizlik hizmeti şirketi olan Emily’s Maids’in genel müdürü Abe Navas , “Tuz, pislik için aşındırıcı görevi görür ve kireçteki asitler, onu parçalayıp kolayca temizlemeye yardımcı olur” diyor . Sadece kireci yüzeye sürün ve tuzla masaj yapın, ardından kusursuz bir temizlik için suyla nemlendirilmiş bir bezle silin.

Halıdaki yağı alkol ve tuzla çıkarın.

Halılarınızdan bu yağlı lekeleri çıkarmak için profesyonel bir halı yıkama makinesine ihtiyacınız yok . Bunun yerine, sadece biraz tuzu ve tuvalet ispirtosu ile birleştirin.

İngiltere merkezli bir temizlik ve ev düzenleme şirketi olan Fantastic Services’in temizlik sorumlusu Dean Davies , “Kalın bir macun oluşturun, ardından halınızın lekeli alanına uygulayın” diyor . Bununla birlikte Davies, macunun halının liflerine kuvvetlice sürtünmemesi konusunda uyarıyor, aksi takdirde rengin akmasına veya halının dokusunda bir değişikliğe neden olabilirsiniz.

Bir çift mutfak eldiveni ile yüzeylerden evcil hayvan tüylerini alın.

Tiftik rulosu yok mu? Sorun değil! Bir çift mutfak eldiveniniz varsa, evcil hayvan tüylerini mobilyalarınızdan ve sert yüzeylerden çıkarmak için ihtiyacınız olan her şeye sahipsiniz demektir.

The Cleaning Authority’nin işletme müdürü Leanne Stapf , “[eldivenleri] takın ve ekstra temizlik gerektiren tüm alanları ovalayın,” diyor . İşiniz bittiğinde eldivenleri yıkayın ve tüyler hemen çıkacaktır.

Elektronik cihazlarınızın tozunu bir kahve filtresiyle alın.

Mutfak dolabınızdaki bu filtreler sadece sabah kahvaltınızı hazırlamak için harika değil, aynı zamanda elektronik cihazlarınızı pırıl pırıl temizlemek için de doğru araçlar.

Stapf , “Kahve filtreleri, geride havlu gibi herhangi bir lif bırakmadan TV ekranları, bilgisayar monitörleri ve evdeki diğer ekranlardaki tozu temizlemek için mükemmeldir ” diyor. Bunları tozlu yüzeyin üzerinden geçirmeniz yeterlidir ve hazırsınız; toz spreyi gerekmez.

Bir parça ekmekle kırık camı toplayın.

Bir su bardağını düşüren veya bir ampulü paramparça eden herkes, camın alınmasının çok zor olduğu gerçeğini doğrulayabilir. Ve elektrik süpürgelerinden önce insanlar bu parçaları yerden kaldırmak için şaşırtıcı bir yöntem kullandı: ekmek. Bir Neighbourly şirketi olan Glass Doctor’ın başkanı Brad Roberson , sadece bir dilim sandviç ekmeği alın ve “cam parçalarının kaldığı alanlara bastırarak toplayın” diyor .

Aynalarınızı siyah çay ile temizleyin.

O kirli ayna bir damla çayla boy ölçüşemez. Roberson, güçlü bir fincan siyah çay demleyin, bir sprey şişesine aktarın ve “çayın tannik asidinin istemediğiniz işi yapmasına izin verin” diyor. Evinizle ilgilenme şeklinizi değiştirecek daha fazla tüyo için günlük bültenimize kaydolun .

Camlarınızdaki çizikleri diş macunu ile giderin.

Cam üzerindeki bu küçük çizikler, hemen hemen her banyoda bulunan bir zımba ile kolayca çıkarılabilir: diş macunu! Roberson, “Yumuşak bir beze bir diş macunu sürün, ardından dairesel hareketlerle ovalayın” diyor. Nemli bir bezle, ardından kuru bir bezle silin. Bunu, çizikleri tamamen gidermek için gerekli aşındırıcı özelliklere sahip olmayan jel ile değil, geleneksel bir diş macunu ile yaptığınızdan emin olun.

Bardağınızda iz bırakmamak için mısır nişastası kullanın.

Mısır nişastasını sosları koyulaştırmak için veya hatta yüz pudrası olarak kullandığınızı duymuş olabilirsiniz, ancak bunun aynı zamanda camınızı lekesiz temizlemenin de harika bir yolu olduğunu biliyor muydunuz? Londra’daki Fantastic Cleaners’ta temizlik uzmanı olan Mihaela Davidova , çeyrek bardak beyaz sirke, iki bardak ılık su ve bir yemek kaşığı mısır nişastasını karıştırmanızı ve ardından mısır nişastasını çözmek istediğiniz yüzeye uygulamadan önce iyice çalkalamanızı tavsiye ediyor. temiz.

Davidova, “Mısır nişastası granülleri çok ince olduğundan doğal olarak aşındırıcıdır ancak cam gibi hassas yüzeylerde kullanımı güvenlidir” diye açıklıyor. “Çizgileri ve kusurları temizleyebileceksiniz.” İşiniz bittiğinde solüsyonu temiz bir bezle silin ve hazırsınız!

Mutfak gereçlerinizdeki veya kesme tahtalarınızdaki lekeleri limonla çıkarın.

İster meyveleri doğrarken kesme tahtanızı lekelediniz, ister ev yapımı domates sosunuzda çok uzun süre bırakarak tahta kaşığın rengini bozmuş olun, mutfağınızda basit bir düzeltme var.

Memphis Maids Operasyonlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Arthur Ruth , “Asit, malzemeleri bozmanın harika bir yoludur” diyor . “Limon, lekeli yüzeyde asılı kalan katıları yok etmeye yardımcı olduğu ve lekesiz bıraktığı için kullanışlıdır.” Taş zeminlerden veya tezgahlardan lekeleri çıkarmak için limon kullanmayın, aksi takdirde asit, yapıldıkları gözenekli malzemeyi bozabilir.

Bulaşıklarınızdaki yağı çıkarmak için bir limon kullanın.

O yağlı bulaşık yığınını hemen temizlemek ister misiniz ? Ruth, “Bir limonu ikiye bölün ve yağlı tabakta kullanın” diyor. Yağı gevşetmek için tabağı limonla ovun, ardından kalan pisliği temizlemek için geleneksel bulaşık sabunu ile devam edin.

Kirli tavalarınızı karbonatla temizleyin.

Her zamanki deterjanınız, tencere ve tavalarınızdaki bu topaklanmış kiri kaldırmak için fazla bir şey yapmayabilir, ancak başka bir mutfak elyafı: kabartma tozu. Ruth, bu yaygın buzdolabı koku giderici ve pişirme maddesi “ince zımpara kağıdı olarak çalışır” diye açıklıyor. Tavaya kabartma tozu uygulamak için sert bir fırça veya diş fırçası kullanın ve bu pislikleri saniyeler içinde kolayca temizleyebilirsiniz.

Fırınınızı hem karbonat hem de çamaşır sodası ile temizleyin.

Çamaşır sodasını daha önce hiç duymamış olsanız da, sodyum karbonat bazlı temizlik ürününün bir kısmını el altında bulundurmak işe yarayabilir. Sadece çamaşırları temizlemek (amaçlanan amacı) için harika değildir; fırınınızı da temizleyebilir.

İngiltere merkezli ev temizlik şirketi Neat Services’te temizlik uzmanı olan Sean Parry , bir kutu karbonatı çeyrek fincan çamaşır sodasıyla karıştırın ve fırınınızın içindeki kirli yüzeylere püskürtün ve gece boyunca bırakın . Sabah, kurumuş karışımı yumuşak bir bezle (veya daha sert bulaşıklar için bulaşık süngeriyle) çıkarın ve ardından kalan kalıntıları temizlemek için nemli bir bezle takip edin.

Paslanmaz çelikten parmak izlerini çıkarmak için sürtünme alkolü kullanın.

Paslanmaz çelik temizleyiciler etkilidir, ancak inkar edilemeyecek kadar pahalıdır. Peki, insanlar parmak izine eğilimli bu kötü şöhretli malzemeyi temiz tutmak için eskiden ne yapardı? Pamuklu bir beze biraz alkol sürterek, çekmece kulplarından, kapı kollarından ve cihazlardan parmak izlerini kolayca çıkarabilirsiniz.

Lekeli bir cezveyi tuzla temizleyin.

Cezvenizin bir kez daha yeni gibi görünmesini sağlamak için tek ihtiyacınız olan birkaç kullanışlı mutfak zımbası. Temizlik blogu A Clean Bee’nin kurucusu temizlik uzmanı Kait Schulhof , “dört çay kaşığı tuz, bir bardak buz (tercihen ezilmiş), bir çorba kaşığı su ve bir çorba kaşığı sirke veya limon suyu” ekleyin . Karışımı lekeler kaybolana kadar döndürün ve yakında tencereniz yeni gibi olacak.

Kahve telvesi ile buzdolabı kokularını nötralize edin.

Kahve telvelerini işiniz bittiğinde çöpe atmanız gerektiğini mi düşünüyorsunuz? Tekrar düşün! Sabah kahvenizden arta kalanlar, buzdolabı kokularını uzak tutmanın harika bir yoludur. Onları üstü açık bir kaseye atın, buzdolabına koyun ve haftada bir değiştirin; telveler kalıcı kokuları emecek ve yerinde hoş bir koku bırakacaktır.

Etiket kalıntısını beyaz sirke ile çıkarın.

Turşu salamura yapmak için kullandığınız o sirke şişesi, Goo Gone öncesi herhangi bir yapışkan soruna, özellikle çıkartma ve etiket kalıntılarını gidermek için çözümdü. Davidova’ya göre, o kadar güçlü bir çözücü madde ki, bir zamanlar bir çıkartmanın olduğu yere uygulayabilirsiniz ve yapıştırıcıda kalan yapışkan güçleri ortadan kaldıracaktır.

Ahşaptaki çizikleri cevizle giderin.

Ticari çizik gidericiler bulunmadan önce, insanlar tahta masalarındaki bu izleri çıkarmak için bir ceviz kırarlardı. Expert Home Tips’te temizlik uzmanı olan Joanne Archer , ahşap yüzeylerdeki yüzeysel çiziklere bir parça ceviz sürmenin onları bu dertten kurtaracağını söylüyor.

Yumuşatıcı yerine beyaz sirke kullanın.

Çamaşırlarınızı kurutucudan aldığınızda biraz daha az temiz mi hissediyorsunuz? Yumuşatıcı kullanmak yerine, bir sonraki çamaşırınıza biraz beyaz sirke ekleyin. “Beyaz sirke, kumaşlarınızda biriken tüm deterjanları çıkaracak, havluları tekrar kabarık ve yumuşak hale getirecek” diyor Archer, yıkama döngüsü tamamlandıktan sonra keskin sirke kokusunun fark edilmeyeceğini belirtiyor.

Çamaşırlarınızı yıkamadan önce deterjanlı su ile ıslatın.

Bugün, yerel büyük mağazanızın raflarında bir düzine leke ön işlem ürünü var. Ancak 50 yıl önce, zor bir giysi lekesini çıkarmak istiyorsanız , farklı bir yaklaşım benimsiyordunuz: bu giysilere güzel, uzun bir ön ıslatma işlemi uyguluyordunuz.

Lekeli bir giysiyi çamaşır makinesine koymadan önce birkaç saat deterjan ve su karışımına batırmak, “Bunun yüzde 100 işe yaradığını” iddia eden Ruth’a göre lekenin kolayca çıkacağı anlamına geliyor.

Giysilerdeki lekeleri gliserinle çıkarın.

Bir zamanlar kuru ciltten pişiğe kadar her şey için kullanılan gliserin, giysilerdeki zorlu lekeleri çıkarmak için de harika bir yoldur. Schulhof, “leke üzerine sürün, bir saat veya daha fazla oturmasına izin verin, ardından leke çıkana kadar nemli bir temizlik beziyle kurulayın” diyor.

Lekeleri iıkarmak için sürtme alkolü (izopropil) kullanın.

İnsanların çok eski zamanlardan beri sızdıran kalemleri olmuştur, ancak bu mürekkep lekelerini çıkarmak için Tide to Go kalemleri ve Shout Wipes gibi seçeneklere ancak son yıllarda sahip olduk. Peki, daha önce bu karışıklıklarla nasıl mücadele edildi? Sürtme alkol (İzopropil)! Pamuklu bir pedin üzerine biraz alkol dökün ve giysi çamaşır makinesine atılmadan önce doğrudan lekenin üzerine uygulayın . Bu mürekkebi anında kaldırmaya yardımcı olacaktır.

Bir tahliyeyi açmak için kabartma tozu, sirke ve su kullanın.

Ticari kanal temizleyicilerin kullanıldığı günlerden önce, tıkanıklıkları açmanın basit bir çözümü vardı: Kabartma tozu ve sirke.

Pro Housekeepers Hijyen Sorumlusu Jennifer Rodriguez , “Bir yemek kaşığı kabartma tozu alın ve gidere dökün. Kabartma tozunu bir bardak beyaz sirke ile takip edin” diyor . İki dakika sonra gidere birkaç bardak kaynar su dökün ve tıkanıklık ortadan kalkacaktır.

Beyaz sirke spreyi ile küf oluşumunu önleyin.

Banyonuzdaki küf, dolabınızdaki sirke ile boy ölçüşemez. Rodriguez, bir ölçü beyaz sirkeyi üç ölçü su ile birleştirmeyi, karışımı bir sprey şişesine koymayı ve tipik olarak küf sorunlarıyla karşılaştığınız alanlara uygulamanızı önerir. Sirkenin asitliği onu aşındırabileceğinden, bunu gözenekli taş üzerinde yapmayın.

Beyaz sirke ve bir sandviç torbasıyla duş başlığınızdaki mineral birikimini giderin.

Kirli duş başlığı ve beyaz sirke. Bu mineral birikintilerini gidermek için bir sandviç torbasını beyaz sirke ile doldurun ve ardından torbayı lastik bir bantla duş başlığına sabitleyin. Rodriguez, “Bunu birkaç saat bekletin, ardından çantayı çıkarın” diyor.

Bunu, kalan kalıntılardan kurtulmak için yumuşak bir diş fırçasıyla hafif bir fırçalama ile takip etmenizi önerir.

Klozetinizi Boraks ile temizleyin.

Boraks’ı eski moda bir çamaşır yıkama yöntemi olarak düşünebilirsiniz, ancak aynı zamanda tuvaletinizi temizlemenin de harika bir yoludur.

Parry, “Yatmadan önce bir bardak Boraks alın ve bunu klozetin etrafına serpin, ardından bir bardak sirke dökün” diyor. Sabah, klozetinizi pırıl pırıl temizlemek için bir tuvalet fırçasıyla fırçalayın ve sifonu çekini

Sararmış klozetler için antiasit tabletleri kullanın.

Köpüren antasit tabletler mide yanmasını iyileştirmekle kalmaz, klozetinizdeki lekeleri çıkarmak için bile kullanılabilirler. Go Cleaners London’ın temizlik ve bakım sorumlusu Harriet Jones , “Kasenin içine birkaç tablet bırakın ve gerisini gazın yapmasına izin verin” diyor . Ardından fırçalayın ve yıkayın ve gitmeye hazırsınız!

Gümüş takılarınızı temizlemek için sirke ve su kullanın.

Gümüş takılarınızdan lekeyi çıkarmak, süslü kimyasal daldırma veya ultrasonik mücevher temizleyicileri gerektirmez. Bunun yerine, “gümüş eşyalarınızı yarım bardak sirke ve sudan oluşan bir solüsyona batırın” diyor Jones. Birkaç saat sonra “onları eski bir diş fırçasıyla fırçalayabilirsin” ve yumuşak bir bezle kurulayabilirsin, diye belirtiyor. Sadece bu tekniği inciler, turkuaz veya diğer gözenekli taşlar üzerinde kullanmayın çünkü zamanla onları aşındırabilir.

Ketçap , pirinç üzerindeki kararmayı giderin.

Son dakikada biraz cila almak için dükkana koşmak yerine Schulhof, pirinç servis tabaklarınızı ve mutfak eşyalarınızı biraz ketçapla pırıl pırıl yapabileceğinizi söylüyor.

Peki, pirinç takımlarınızı yapışkan bırakmadan ve kokmadan bunu nasıl yaparsınız? Schulhof, pirinci ketçapla yumuşak bir bez üzerinde parlattıktan sonra, “temiz, ılık suyla durulayın ve bitirmek için tamamen kurulayın” diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x