Son dakika haberi: İsrail-Hamas savaşında son durum… İsrail Gazze’de hastane vurdu! Netanyahu’ya yakın isimden itiraf gibi paylaşım

İsrail – Hamas savaşında son dakika gelişmeleri…

07:50

KATLİAMI İTİRAF ETTİ

06:07 İsrail, Gazze Şeridi’ne düzenlediği hava saldırılarında hastaneyi hedef aldı. Gazze’deki Baptist Hastanesi’nin (Al Ahli Arab Hastanesi) İsrail savaş uçakları tarafından bombalandı. Saldırı sonucunda en az 500 kişi hayatını kaybetti.

İsrail Başbakanı Netanyahu’ya yakın isimlerden birisi olarak bilinen Hananya Naftali’den ise itiraf gibi bir paylaşım geldi. Naftali sosyal medya hesabından ‘İsrail Hava Kuvvetleri, Gazze’deki bir hastanenin içindeki Hamas terörist üssünü vurdu’ paylaşımını yaptı. Ancak ölü sayısı artması üzerine gönderisini sildi.

Al Jazeera’da yer alan habere göre, son birkaç yıldır Netanyahu’nun dijital ekibinin bir parçası olarak çalışan Naftali, İsrail’in hastaneyi vurduğunu belirten haberi de yanlışlıkla paylaştığını iddia etti.

05:53

ABD’Lİ VEKİLLERDEN ATEŞKES ÇAĞRISI

Yedi ABD’li milletvekili, ‘derhal ateşkes’ veya ‘İsrail ve Gazze’deki sivillere yönelik tehditleri durduracak şekilde tüm düşmanlıkların geçici olarak durdurulması’ çağrısında bulundu. Temsilciler Pramila Jayapal, Greg Casar, Barbara Lee, Jim McGovern, Joaquin Castro, Veronia Escobar ve Jesus Chuy Garcia, bu anın ‘ahlaki netlik’ gerektirdiğini belirterek, çağrılarının ‘İsrail toplumun korunmasına yönelik destek eksikliği olarak algılanmaması gerektiğini’ vurguladı.

05:21

BM: DEHŞET VERİCİ

BM Genel Sekreteri António Guterres, İsrail’in hastane saldırısı ile ilgili Gazze’deki bir hastaneye düzenlenen saldırıda yüzlerce Filistinli sivilin öldürülmesinden dehşete düştüğünü ve bunu şiddetle kındığımı söyledi. Gutarres sosyal medya hesabından yapığı paylaşımda ‘Kalbim kurbanların aileleriyle birlikte. Hastaneler ve sağlık personeli uluslararası insancıl hukuk kapsamında korunmaktadır’ ifadesine yer verdi. 

02:28

BIDEN’DAN HASTANE SALDIRISI AÇIKLAMASI

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail’in hastane saldırısına ilişkin açıklama geldi. Biden, ‘Büyük öfke ve üzüntü duyuyorum’ dedi. Biden’ın ulusal güvenlik ekibine saldırı hakkında bilgi toplamaya devam etmesi talimatını verdiği belirtildi.

Canlı Anlatım Özeti

KATLİAMI İTİRAF ETTİ
ABD’Lİ VEKİLLERDEN ATEŞKES ÇAĞRISI
BM: DEHŞET VERİCİ
BIDEN’DAN HASTANE SALDIRISI AÇIKLAMASI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x